Sot ka ditelindjen ikona me e madhe shqiptare e muzikes Nexhmije Pagarusha.

Nexhmije Pagarusha po feston ditelindjen e 86.

Sponzoret

Me rastin e 86 vjetorit të saj, Ambasada e Shqipërisë do të organizojë një ngjarje festive, me pjesëmarrjen e këngëtarëve nga Kosova dhe Shqipëria, të cilët do të këndojnë këngë nga repertori i saj.

Pagarusha ka përfunduar shkollën e muzikës në Beograd. Gjatë gjithë karrierës së saj ka kënduar mbi 150 këngë, ndërsa kënga më e njohur e saj është “Baresha”, të cilën e ka kompozuar burri i saj Rexho Mulliqi

Gjithashtu edhe Shyhrete Behluli me rejen e saj i kushtuan keng te cilen e titulluan “Per ty Nexhmije”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here